Kategorie
Uncategorized

Kapitalizm jest wirusem

Podczas trwającej epidemii, gdzie obserwujemy podupadającą służbę zdrowia, również w Polsce, ale przede wszystkim we Włoszech, Hiszpanii i Iranie, a za chwilę w krajach Globalnego Południa, łatwo zapomnieć, że ten kryzys, choć tragiczny, nie jest naszym najtrudniejszym wyzwaniem.

Katastrofa klimatyczna trwa dalej, i choć przez zatrzymanie gospodarki Ziemia będzie mogła wziąć głębszy oddech, to niestety epidemia, oprócz innych spustoszeń, które powoduje, odbiera nam także cenny czasu na walkę ze wzrostem ocieplenia.

Obecnie obserwujemy mobilizację rządów, jakiej spodziewałybyśmy się w reakcji na katastrofę, przed którą naukowcy i aktywiści ostrzegają od lat. Jednak naiwnie byłoby sądzić, że nagle rządy krajów Globalnej Północy zmienią swoją politykę opartą na nieskończonym wzroście. Przeciwnie. Aby wydostać się z kryzysu gospodarczego, zapewne podwoją spalanie i wydobycie paliw kopalnych, odkładając na później zieloną transformację i inwestycje w energię odnawialną.

Podczas epidemii COVID-19 polski rząd chce nas przekonać, że robi wszystko co należy, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. Właśnie pod tym pretekstem wprowadza coraz to nowe restrykcje, które w większości nie mają nawet umocowania prawnego, zamykając ludzi w domach pod groźbą kary pieniężnej, na którą większość Polaków nie jest sobie w stanie pozwolić. Jednocześnie zwiększa uprawnienia służb, aby skutecznie egzekwowały nowo wprowadzone zakazy.

Niestety, media podchwyciły narrację o dbaniu o nasze bezpieczeństwo i popierają odbieranie swobód i praw obywatelskich. A te, krok po kroku prowadzą do umocnienia państwa faszystowskiego. Warto pamiętać, że raz zabrane prawa, trudno jest odzyskać.

W kontekście zarówno epidemii koronawirusa, zakazu wychodzenia z domu i patrolowania ulic naszych miast przez wojsko i policję, jak i trwającej i ignorowanej katastrofy klimatycznej, nie zapominajmy o wirusie, który doprowadził nas do miejsca, w którym jesteśmy teraz: o kapitalizmie.

To kapitalizm jest winny wszystkim nieszczęściom, które oglądamy teraz przez szkło powiększające kryzysu epidemicznego: tragicznym warunkom pracy, śmieciowym umowom, braku dostępu do wody i środków higienicznych pracownic i pracowników, braku urlopów zdrowotnych, prywatyzacji ubezpieczeń i opieki zdrowotnej, minimalnemu finansowaniu służby zdrowia, przemocy wobec zwierząt, kryzysowi bezdomności. Chęć zysku, wyobrażenie nieskończonego wzrostu i poczucie bezkarności prowadzi do ignorowania problemu jakim jest katastrofa klimatyczna. Niestety po zakończeniu epidemii żaden z tych problemów nie stanie się mniej palący. Dlatego nie możemy przerywać walki z wirusem, który nieustannie pustoszy tę planetę.

Jak możesz się włączyć do kampanii? Pobierz wzory wlepek / plakatów / ulotek / szablonów lub skontaktuj się z nami.